אודות

חזון משחקי האדמה

תכנית אקולוגית-התפתחותית לגנים ובתי ספר

ברוכים הבאים למשחקי האדמה!

משחקי האדמה היא גישה פרקטית המאפשרת ליצור מאדמה ונייר בלבד כלים, משחקים וצעצועים. ההתפתחות האישית והקבוצתית מתרחשת תוך תהליכי היצירה והמשחק. זו גישה בה משתלבים עבודה חושית, רגשית וחשיבתית. כאיש חינוך, כפעיל סביבתי וכעוסק בטיפול רגשי בילדים ומבוגרים, פיתחתי את גישת משחקי האדמה במהלך 15 שנים, וכעת הגישה משתלבת בגני ילדים ובמגוון רחב של מסגרות חינוך וטיפול בארץ. ובנוסף, בקרב ילדים בנפאל ובמחנה פליטים באוגנדה.

תכנית זו משלבת שני היבטים מרכזיים באשר לגדילה והתפתחות של ילדים בעידננו: ההיבט האקולוגי וההיבט התפתחותי. היא מהווה מענה מסוים לאתגרי ההתפתחות בתרבות צרכנית ותרבות של תקשורת וירטואלית.

אני מרגיש שליחות עצומה ביצירה של תכנית לימודים התפתחותית למסגרות החינוך, שנובעת ממקורות של חשיבה אקולוגית-הומניסטית. אני רואה את המשבר האקולוגי כקשור לניכור בין האדם לסביבתו, בין האדם לזולתו ובין האדם לעצמו.

בני ובנות תרבות המסכים הופכים פחות ופחות מודעים לעצמם ולצרכיהם כבני אדם. בתוך תרבות השפע המקדשת את הנוחות, אנו מייצרים פערים חברתיים וכלכליים עצומים, פגיעה קשה בכל משאבי הטבע וכן מחירים התפתחותיים עצומים עבור מיליוני ילדים שמעטות החוויות שלהם, של משחק חופשי בטבע.

איתן שקד

אוהב אדם וטבע, נשוי באהבה לתמר ואנחנו הורים שמחים של עפרי וגאיה.

איש חינוך B.ed בוגר הוראת לימודי ארץ ישראל וביולוגיה, מורך דרך ארצי, יזם חברתי, דרמה תרפיסט MA ומטפל רגשי בטבע, חבר קיבוץ מחניים. מנחה סדנאות והשתלמויות, מפתח מיזמי משחקי האדמה ומרחבי התחושות.

אני חש שליחות בעבודתי בכל מקום. אני עובד כמטפל רגשי מטעם משרד החינוך, בבית הספר גנזי המלך בצפת וגם במרכז "משאבים" בקריית שמונה כמטפל רגשי בבני ובנות כל הגילאים. אני מרגיש זכות עצומה ליישם את גישות משחקי האדמה ומרחבי התחושות במקומות עבודתי ולהכשיר אנשי חינוך וטיפול. אני רואה את תהליך התפתחותם והחלמתם של ילדות וילדים וכן מבוגרים, תוך המגע באדמה ולבי אומר תודה!

נקודות ציון בחיי איתן:

נולדתי בשנת 1966 בעפולה עילית, ילד שלישי מתוך חמישה. שירתתי בחטיבת גולני, הדרכתי בבתי ספר שדה של החברה להגנת הטבע חצבה וחרמון, ריכזתי את סניף חוגי הסיירות של החברה להגנת הטבע בשרון, נישאנו בשנת 1999, הייתי יחד עם תמר בצוות ההקמה של בית הספר הדמוקרטי בערד. בתנו, עפרי נולדה ב2001 וגאיה נולדה ב2004. הקמתי וניהלתי את הגינה הקהילתית בערד, הובלתי עשייה קהילתית באשר לשיקום נחלים בערד. בשנת 2012 עברנו לקיבוץ מחניים, הקמתי את מרחבי התחושות במכון להתפתחות הילד בי"ח זיו, במרכז "משאבים" בקריית-שמונה וכן במקומות נוספים בארץ. בשנת 2017 הוצאתי את הספר: "משחקי האדמה".

בחזוני אני רואה ילדים ומבוגרים, משפחות וקהילות, יוצאים אל הטבע, נוגעים באדמה בידיהם, ברגליהם היחפות, חשים אותה ויוצרים ממנה עולמות קסומים. שליחותי היא הפצת הדרך הטיפולית והחינוכית שפיתחתי, מתוך אמונה בדרך, ותחושה אמיתית של מהפכה בהעשרת תחומי היצירה והמשחק.

תמר שקד, יוצרת מציאות

אשת חינוך, B.ed בוגרת המסלול לחינוך יצירתי בסמינר הקיבוצים, בוגרת לימודי רפואה הוליסטית, הילינג ורפלקסולוגיה, בוגרת לימודי הורות מקרבת ב"בית להורות מקרבת" ואימון אישי במכללת "יזמות". בת וחברת קיבוץ מחניים, עובדת כגננת במשרד החינוך, מנחה סדנאות להורות מקרבת ואימון אישי, בובנאית ושחקנית תאטרון בובות ומנחה סדנאות של משחקי האדמה.

נקודות ציון בחיי תמר:

נולדתי בשנת 1974 בקיבוץ מחניים, בת שלישית מתוך 6 ילדים. בנעורי, תוך כדי למודי בבית הספר התיכון "הר וגיא" למדתי את תחום הרדיו בבית הספר "כותרת" ברמת-אביב אצל זיו יונתן. בתקופה זו הפקתי תכנית רדיו ששודרה, על המסע לפולין בו השתתפתי. בשירות הצבאי הייתי מדריכת טיולים בבית ספר שדה שדה בוקר של החברה להגנת הטבע ואחר כך למדתי חינוך יצירתי בסמינר הקיבוצים. יחד עם איתן הצטרפנו לצוות ההקמה של בית הספר הדמוקרטי בערד, בו יסדתי את הגן הדמוקרטי. את הגן ניהלתי מספר שנים.

במקביל הקמתי את "בובטרון שקד". "בובטרון שקד" היה מיזם אישי של הפקת הצגות בעלות מסרים הקשורים להתפתחותם הבריאה של ילדים. את כל הבובות יצרנו בעצמנו תוך שימוש בחומרי מיחזור. בין הנושאים שעסקנו בהם: התמודדות עם פחדים, קבלה-עצמית, רכישת עצמאות, קבלת האחר והשונה, היכולת לביטוי אישי והגשמה -עצמית ועוד. קהלי היעד שלי היו מרכזים קהילתיים וכן מסגרות חינוך רבות במגזר היהודי ובמגזר הבדואי סביב ערד.

בשנת 2010 חזרתי לעבוד בגנים אחרי 6 שנים של הפסקה בהן עבדתי במתנ"ס ערד עם אזרחים מבוגרים והקמתי שם קתדרה עממית. הייתי עמיתה בתכנית ערד למנהיגות יישובית של מרכז מנדל למנהיגות בנגב. בשנת 2012 עברנו צפונה לקיבוץ מחניים, שם לצד עבודתי כגננת של משרד החינוך למדתי התמקדות, אימון אישי ולווי הורים בתקשורת מקרבת. אני מחפשת בעבודתי קשר, חיבור, דיאלוג אל הלב וממנו.

עגלת קניות
Scroll to Top
דילוג לתוכן