מרחבי תחושות

“כשם שכל החושים והאיברים תלויים זה בזה ויש ביניהם השפעת גומלין, כך גם פיתוח החושים נעשה לא באופן ספוראדי, אלא תוך תפיסה הרמונית של הדברים. יש דברים שהילד חש אותם בכל חמשת חושיו כאחד: במראה, בקול, בטעם, בריח ובחוש המישוש, על ידי כך הם נקשרים בנפשו.”

מרחב התחושות זו קודם כל גישה:

זו גישה הרואה ערך רב מאוד בהוויה התחושתית שלנו לאורך כל חיינו. התחושות שלנו מהוות את חוליית הקשר שלנו עם העולם ועם עצמנו. המסע התחושתי שלנו מזין את עולמנו הקוגניטיבי-רגשי עוד ברחם אמנו, ותוך ההקשבה לפעימות לבה, אנו בונים את תחושת הביטחון הבסיסי הראשוני שלנו.

מרחבי התחושות זו שיטה חדשנית ומקורית של פיתוח מרחבי משחק עם מתקנים ייחודיים המאפשרים מגוון חוויות שיש בהן ערכים התפתחותיים עבור מגוון ילדים ומבוגרים. המתקנים יוצרים הזדמנויות לפיתוח הויסות החושי, ערוצי תקשורת בינאישית, תכנון התנועה, הקואורדינציה, הקשב והריכוז, וכל אלו תוך כדי חוויית הרפתקה ומשחק.

מרחב התחושות הוא גשר תקשורתי בין ילדים באשר הם, מתוך כך שהוא יצור מוקדי עניין משותפים. המרחב יותאם לצרכי הויסות החושי והרגשי של הילדים וכן הוא יהיה מנוף להעצמת תפקודים מגוונים הקשורים ליכולתם של הילדים להביא לידי ביטוי את הפוטנציאל הטמון בהם.

למי מתאימים מרחבי התחושות:

מרחבי התחושות מתאימים למגוון מוסדות החינוך, בחינוך הרגיל, החינוך המיוחד ומגוון זרמי החינוך האלטרנטיבי. הם מתאימים למגוון מוסדות הטיפול בילדים: פנימיות, מרכזים טיפוליים ושיקומיים ומרכזי טיפול להורים וילדים.

מה תורם מרחב התחושות לקהילה:

מרחב התחושות הופך למוקד של העצמה קהילתית כבר משלבי התכנון ובפרט תוך כדי תהליך הבנייה. מרחבי התחושות הבנויים מפתחים ומעצימים עוד את התקשורת הבינאישית בתוך חווית משחק, גילוי והרפתקה.

ויסות חושי

כעת אני רואה במרחבי התחושות שהקמנו כיצד ילדים משחקים משחק חושי המעורר אותם להיחשף למגוון רחב יותר של אפשרויות התייחסות לעצמם ולסביבה, ובכך גובר בהם כוח החיות, המוביל לויסות חושי, לעלייה ברמות המשחק וברמות התקשורת.

ערכו של מרחב התחושות

מרחב התחושות יהיה גשר תקשורתי בין ילדים באשר הם, מתוך כך שהוא יצור מוקדי עניין משותפים. המרחב יותאם לצרכי הויסות החושי והרגשי של הילדים וכן הוא יהיה מנוף להעצמת תפקודים מגוונים הקשורים ליכולתם של הילדים להביא לידי ביטוי את הפוטנציאל הטמון בהם.
עגלת קניות
Scroll to Top
דילוג לתוכן